درباره آتن

نامگذاری این شهر از بانوی عقل و خرد یونان به اسم آتنا برگرفته شده است. آتن را پایتخت تاریخی کشور یونان می دانند که دارای تمدن 3000 ساله می باشد.

تصاویر شهر آتن

باغ ملی آتن (National Garden, Athens)

باغ ملی در قلب شهر آتن واقع شده است و فضایی سرسبز و مناسب جهت قدم زدن و پیاده روی های عصرانه می باشد. باغ سلطنتی دارای باغ خصوصی است که متعلق به کاخ سلطنتی می باشد که در حال حاضر ساختمان پارلمان است.این باغ عمومی در سال 1923 تاسیس شده است. باغ مکانی آرام و به دور از شلوغی و هیاهوی شهر می باشد که دارای درختان سرسبز و پوشیده گیاهی زیبایی است. مجسمه های تزئینی باغ، باغچه های زیبا و بناهای باستانی به زیبایی این باغ می افزایند. باغ zappeion یکی از باغ های زیبای مجموعه است که توسط سالن کنگره باستانی احاطه شده است که متعلق به قرن 19 می باشد.

موزه جدید آکروپلیس(New Acropolis Museum)

یکی از مراکز دیدنی آتن موزه جدید آکروپلیس است که در نزدیکی تپه مشرف به شهر واقع شده است. این موزه مجموعه ای از معماری غنی یونان و مجسمه های باستانی همچون مجسمه الهه آتنا، پسر کریتیوس می باشد. تاریخ ساخت و افتتاح موزه بنابه توافقات قبلی قرار بود همزمان با بازی های المپیک سال 2004 باشد اما به دلیل برخی از مشکلات افتتاح آن به تعویق افتاد. موزه ساختمانی 5 طبقه می باشد که حدود 4000 آثار باستانی را در خود جای داده است.

کوه لیکابتوس(Mount Lycabettus)

ارتفاعات لیکابتوس چشم اندازی زیبا از شهر آتن را به تصویر می کشد. این کوه به عنوان یکی از مرتفع ترین نقاط شهر آتن به حسای می آید که از فراز آن می توان سراسر آتن و دریای اژه را مشاهده نمود. از فراز قله کوه لیکابتوس کلیسای سنت جورج قابل مشاهده است همچنین کافه ای کوچک پذیرای توریست ها و مسافران در 2 وعده می باشد. مسیر کوهنوردی از ابتدای خیابان آریستوپو در کولاناکی شروع می شود و به ارتفاعات کوه ختم می شود. علاوه بر کوهنوردی، امکان استفاده از تله سیژ نیز برای دسترسی به ارتفاعات در خیابان پلوتارکو و آریستوپو وجود دارد.

معبد المپیک زئوس(Temple of Olympian Zeus)

معبد زئوس بزرگترین معبد در یونان به حساب می آید که حدود 700 سال ساخت این معبد به طول انجامیده است. این بنا در سال 515 قبل از میلاد به فرمان پیزسیتراتوس بنا نهاده شد. سپس وقفه ای در ساخت بنا پیش آمد و ادامه ساخت بنا مجددا در سال 175 شروع شد. اما پس از 10 سال از ساخت مجدد بنا، با مرگ معمار بنا به نام کوسیتیوس بنا نیمه کاره باقی ماند و در پایان در سال 132 قبل از میلاد در زمان امپراطوری هاردیان، ساخت معبد به اتمام رسید و به محل بازی های المپیک زئوس اهدا گردید. ارتفاع ستون های معبد 17 متر می باشد و تنها 15 ستون از 104 ستون باقی مانده است.

میـدان سیـنـتـگما(Syntagma Square)

یکی از جاذبه های تماشایی آتن، میدان سینتگما است که در این میدان سربازان مقابل مقبره سرباز گمنام رژه می روند. در این میدان ساختمان پارلمان واقع شده است. از دیگر جذابیت های این میدان وجود چرخ دستی ها، ترامواها، اتوبوس ها و مجسمه های باستانی متعددی است که شهر پرهیجان و پر هیاهوی آتن را به نمایش گذاشته اند. علاوه بر ساختمان پارلمان، هتل تاریخی برتاین و جورج دوم نیز از دیگر بناهای تاریخی اطراف این میدان می باشند.

ساختمان پارلمان (Parliament House)

ساختمان پارلمان یونان فعالیت خود را به عنوان کاخ سلطنتی برای پادشاه اتو، اولین پادشاه یونان بین سال های 1836 و 1842 شروع نموده است. بنا توسط یک معمار آلمانی به عنوان ساختمانی ماندگار با سبک معماری نئوکلاسیک، ساخته شد. پس از آتش سوزی سال 1909، پادشاه به ساختمانی در نزدیکی بنا نقل مکان کرد و کاخ اصلی به عنوان کاخ سابق شناخته شد. در سال 1929 دولت یونان تصمیم به انتقال پارلمان از ساختمان موجود در خیابان استادیو به کاخ قدیمی گرفت. مجلس در این مکان از سال 1935 تا کنون واقع شده است.

موزه ملی باستان شناسی آتن(National Archaeological Museum of Athens)

یکی از غنی ترین و بزرگترین موزه های جهان است که اشیای دوران یونان باستان در آن نگهداری می شود. این موزه در سال 1829توسط نخست وزیر یونان تاسیس شده است.برای بازدید کنندگانی که علاقه ی زیادی به نمایشگاههای هنری دارند هیچ جایی بهتراز موزه ی ملی باستان شناسی آتن نمی باشد.در این موزه مجموعه متعددی از هنرمندان معاصر یافت می شود که همه ی آنها مربوط به دوران باستان است.این موز دارای یک طرح نئوکلاسیک است که در آن زمان در اروپا بسیار محبوب بوده است.

ارچتیوم(Erechtheum)

ارچتیوم یک معبد ساخته شده از سنگ مرمر می باشد که از آن به عنوان یکی از قطعات افسانه ای از معماری یونانی نام برده می شود ودر شمال آکروپلیس واقع است. معبد بر روی یک شیب قرارگرفته به طوری که طرف غرب وشمال در حدود3متر کمتر از جنوب و غرب دو طرف است.این معبد محل اقامت فرمانده ترکیه در دوره ی عثمانی بوده است. با تغییراتی که در این معبد در طول دوره ی بیزانس اعمال شد بسیاری از ویژگی های معماری از ساخت وساز باستانی از دست رفت به طوری که دانش ما از آرایش فضای داخلی ساختمان محدود است.

پارتنون(Parthenon)

معبد باستانی پارتنون بر روی یک تپه که مشرف به آتن است واقع شده است که پریکلس آن را 2500سال پیش بناکرد. این معبد به افتخار الهه آتنا، پارتنون که حامی آتن بوده وبرای حفاظت از آن در طول جنگ ساخته شده است.قدمت پارتنون به 447سال قبل از میلاد برمی گدد. این معبد ویژه ی خدای آتنا می باشد.مجسمه هایی که در تزئین این معبد به کاررفته سمبلی از یونان باستان و دموکراسی آتنی است و این معبد یکی از بهترین آثار فرهنگی دنیاست.

پلاکا(Plaka)

پلاکا یکی از جاذبه های توریستی محبوب و یک محله تاریخی قدیمی در آکروپلیس است که ترکیب خیابانهای آن پیچ در پیچ است ودر واقع راه عالی برای آشنایی با فرهنگ اصیل یونانی است. پلاکا یک منطقه کاملا خصوصی می باشد که مملوء از کافه و درختان کهن وسایبانهای برگ سبزوگردشگاههای سنگ فرش شده است. پلاکا در بالای مناطق مسکونی ودر شهر باستانی آتن ساخته شده است. موزه ها در پلاکا شامل موزه هنر یونانی، موزه یهود یونانی،موزه موسیقی،موزه دانشگاه آتن می باشد. قدیمی ترین خیابان آتن با وجود استفاده مداوم همچنان طرح یونان باستان را دارد. منطقه پلاکا از سال1978 تحت حفاظت است وشهرداری آتن قوانین سختی برای هرگونه دخل و تصرف در بناهای این منطقه وضع کرده است.

آگورا(Agora)

به میدان های عمومی مهم در شهرهای یونان گفته می شودکه در اطراف هر میدانی رواق های اختصاصی ساخته می شود که قاضی ها در آن رواق ها به قضاوت و داوری می پرداختند. آگورا در شمال غرب آکروپلیس واقع است.مردم در اینجاگردهم آمده به دادوستد وکسب و کار می پردازند و همچنین محلی برای دیدار با دیگران وصحبت در مورد سیاست ورویدادهای جاری می باشد. این بخش تداعی کننده دموکراسی در یونان باستان است.محوطه آگوراها در یونان باستان از نوعی حرمت و قداست برخوردار بوده اند. چرا که متهمین و کسانی که مرتکب جرم یا جنایتی می شدند تا روز شروع محاکمه شان از اماکن مقدس دور نگاه داشته می شدندودر عین حال طبق قانون این افرار نباید به منطقه آگوراها وارد می شدند.

همین الان

تور خودتو بساز