درباره لیسبون

لیسبون پایتخت و بزرگ‌ترین شهر کشور پرتغال و نیز مرکز ناحیهٔ لیسبون است. این شهر که شهری مدرن و مبتنی بر اصول شهرسازی محسوب می‌شود،

تصاویر شهر لیسبون

برج بلم-Belém Tower

یکی از شگفتی های کشور پرتغال، برج بلم یا قصری در میان دریاست. این برج منحصر به فرد که در میان آب های دریا ساخته شده رو میشه یکی از جاذبه های گردشگری اصلی کشور پرتغال محسوب کرد. بلم نام برجی مستطیلی شکلِ که در بخش سانتا ماریای شهر لیسبون قرار گرفته و به عنوان یکی از بناهای تاریخی قابل توجه معرفی میشه.

پل واسکودا گاما-Vasco da Gama Bridge

پل واسکودا گاما که از روی دهانه رود تاگوس بین ساکاوم و مونیجو در نزدیکی لیسبون، پرتقال می گذره، با حدود ۱۷۲۰۰ متر طول، یکی از بلندترین پل های کابلی در اروپا به شمار می ره. این پل توسط آرماندو ریتو و با همکاری میشل ویرلوگو (که طراحی و ساخت پل میلاو را هم به عهده داشته)، طراحی شده. پل واسکودا گاما رسماً در ۲۹ ماه مارس ۱۹۹۸ تنها کمی قبل از افتتاح نمایشگاه بین المللی اکسپو ۹۸ و ۵۰۰ سال پس از اکتشاف واسکودا گاما در راه اروپا به هند افتتاح شد. این پل برای تحمل زلزله ای چهار برابر زلزله سال ۱۷۵۵ لیسبون که ۷/۸ ریشتر برآورد شده بود طراحی شده. بلندترین دهانه آن ۴۵۰ متره و انتظار می ره ۱۲۰ سال عمر کنه. به خاطر طول زیادش، انحنا زمین نیز در نظر گرفته شده تا پایه های آن بتونن در محل صحیح خود قرار بگیرن.

قلعه سائو خورخه-Castelo de Sao Jorge

قلعه سائو خورخه یکی از برترین جاذبه های توریستی لیسبونِ، چرا که از تمامی مکان های شهر دیده میشه. ساخت این قلعه به زمان رومیان بر می گرده، البته مورها در قرن دهم استحکامات قلعه رو بازسازی کردن. این قلعه در سال ۱۱۴۷ و طی محاصره لیسبون در جنگ های صلیبی دوم از اشغال مورها آزاد شد. بعدها به عنوان محل اقامت پادشاه آلفونسو سوم استفاده شد. این قلعه بارها تخریب و سپس بازسازی شده. امروزه دیواره ها و ۱۸ برج برای بازدید مراجعه کنندگان باقی مانده.

پل بیست و پنج آوريل لیسبون-Ponte 25 de Abril

این پل، یک پل معلق است كه طول آن دو كيلومتر و دويست و هفتادوهفت متر میباشد واز جمله جاذبه هاي ديدني ليسبون محسوب میشود و شهر ليسبون را به شهر آلمادا متصل میکند. پل بیست و پنج آوريل را با پل گلدن گيت در سانفرانسيسكوي آمريكا مقايسه و شبيه مي دانند. البته اين شباهت اتفاقي نيست چرا كه سازنده هر دو پل يك شركت بوده است. اين پل در سال 1996 گشوده شده است و در سال 1999 يك خط آهن به آن اضافه شده كه هم اكنون جهت حمل و نقل مسافران با قطار به دو سوي رود استفاده میشود. اين پل به لحاظ طول بيستمين پل معلق دنيا محسوب میگردد. قبل از وقوع انقلاب جمهوري در پرتغال به پل سالازار شناخته شده بوده است.

همین الان

تور خودتو بساز