درباره مسکو

پایتخت 860 ساله نقش بسزایی در پیشرفت کشور روسیه داشته است. مسکو بزرگترین شهر روسیه و هم چنین دومین شهر پرجمعیت اروپا(پس از استانبول) به حساب می آید.

تصاویر شهر مسکو

آرامگاه لنین (Lenin's Mausoleum)

ولادیمیر لنین پدر انقلاب و بنانگذار اتحاد جماهیر شوروی در میدان سرخ مسکو آرامگاه چوبی باشکوهی دارد که معماری آن الهام گرفته از آرامگاه های باستانی مانند مقبره کوروش است. این مقبره به ظاهر کوچک، دارای مکان های پنهانی برای استراحت افراد برجسته روسیه می باشد. جسد مومیایی شده لنین در یک اتاق بسیار تاریک و زیر هاله نور خیرهکننده قرار گرفته است.

موزه جنگ جهانی دوم (War Museum)

این موزه مجهز و زیبا مجموعه ای از شهامت ها و مبارزات مردم روسیه در طول جنگ میهنی را به نمایش می گذارد. موزه دارای چندین سالن سینما و بوده که در آن ها انواع فیلم های مستند جنگ به نمایش گذاشته می شود. هم چنین نمایشگاه های موضوعی نیز در گالری های آن برگزار می شود.

کلیسای واسیلی (Saint Basils Cathedral)

این کلیسا که نمادی از مسکو به شمار می رود، در میدان سرخ قرار گرفته است و دارای سبکی بسیار متفاوت در مقایسه با سایر کلیساها می باشد. میدان سرخ همیشه محل اجنماع مردم مسکو بوده و یادآور حضور سفیرهای خارجی، خانواده های سلطنتی و هم چنین برگزاری مراسم و جشن های باشکوه است. مردم در این مکان گرد هم جمع می شوند تا از دستورات دولتی آگاه شوند. در این میدان مراسم عبادات عمومی و مراسم اعدام نیز صورت می گیرد.

کاخ بزرگ کرملین (Grand Kremlin Palace)

کاخ به صورت قلعه ای در مرکز شهر و مقر تصمیمات مهم حکومتی می باشد. کرملین در واقع یک شهر عظیم با حدود 28 هکتار مساحت می باشد که بخش مهم آن برج هایش است. این کاخ که معماری خاص آن شهرت جهانی دارد، مرکز حکومت تزارها بوده و بعد از انقلاب نیز قلمروی حاکمان شوروی گردید. ارتفاع برج اصلی تا 67 متر می رسد و ساعت معروف کرملین بر روی آن تعبیه شده است که هر 15 دقیقه یکبار به صدا درمی آید. محل استراحت و اقامتگاه شخصی امپراطور به همراه خانواده و محل خدمه در طبقه اول کاخ قرار دارد. طبقه دوم نیز به سالن های رسمی جهت برگزاری مراسم اختصاص دارد.

تئاتر بالشوی (Bolshoi Theatre)

یکی از بزرگ ترین تئاترهای اروپا، مربوط به اواسط قرن 1، بواسطه اجرای رهبران ارکستر، خوانندگان، رقاصان و هنرمندان معروفی چون میخائیل گلینکا، آنتونیو نژدانف و کنستانتین کاروین شهرت یافت. در میدان تئاتر هم چنین هتل متروپل مستقر می باشد که به سبک مدرن و در اوایل قرن 20 بنا شده است. در تزئین و زیباسازی نمای ساختمان هتل از مجسمه های گچبری شده و گرانیت قرمز استفاده شده است.

میدان پیروزی (Victory Square)

در پنجاهمین سالگرد پیروزی مردم شوروی در جنگ بزرگ میهنی در مسکو، یادبود پیروزی احداث می شود. میدان پیروزی از مجسمه های خدایان پیروزی، خیابان های درختکاری شده که نشان دهنده سال های جنگ می باشد. کلیسای ارتودکس که با مجسمه های چشم گیز تزئین شده، به نام کلیسای گریگوری پیروز نیز شناخته می شود.

قلعه پتر (Peter Castle)

به دلیل شباهت نمای خارجی کاخ به قلعه، این بنا "قلعه پتر" نام گرفت. طبقه زیرین شامل ستون هایی به شکل کوزه به همراه پنجره های فلشی بوده که توسط معمار روسی( کازاکوا) هنگام تبدیل سبک روسی به نئوگوتیک در مسکو ایجاد شده است که این سبک در پروژه های مختلف کرملین هم به چشم می خورد.

صومعه نووودویچی (Novodevichy Convent)

صومعه در سال 1524، به مناسبت پیروزی روسیه در برابر دولت لهستان-لیتوانی و به دستور شاهزاده واسیلی سوم ساخته شد. صومعه نووودویچی به عنوان پشتیبان تزارها و شاهزادگان شناخته شده است که در آن خانواده های عالی رتبه( از جمله خواهر پترکبیر) اقامت داشته اند.

آربات جدید (New Arbat)

آربات یکی از خیابان های مسکوی جدید بوده که بسیار دیدنی است. برج ها و ساختمان های بلندمرتبه ای در این خیابان دیده می شوند که کافه، بار، رستوران و مغازه های متعددی در آنه ها تعبیه شده است. در خیابان کراسنوپرسنسکی ساختمانی 20 طبقه به نام خانه سفید وجود دارد. این ساختمان محل ایتقرار هیئت دولت روسیه می باشد. در خیابان مرکزیدرختکاری شده، دو فواره به نام های گل سنگی و دوستی ملل نیز قرار دارند.

متروهای مسکو (Moscow Metro)

متروهای مسکو از مکان های بسیار دیدنی و توریستی مسکو محسوب شده که " کاخ های زیرزمینی مسکو" نام گرفته اند. علت این نام گذاری بدان جهت است که در احداث آن بیش از 20 نوع مرمر مختلف به کار رفته است. نخستین مسیر مترو در سال 1935 بازگشایی شده است. معماران تلاش نموده اند تا هر ایستگاه طراحی و آرایش مخصوص به خود را داشته باشد. ایستگاه مایکوفسکایا، اولین و عمیق ترین ایستگاه مترو مسکو که زیباترین آن ها نیز هست، در سال 1938 بازگشایی شد.

میدان مانژ(Manezhnaya Square)

میدان مانژ در حدود 6500 مترمربع مساحت دارد و ویژگی متمایز آن سقف چوبی معلق عظیم و منحصر بفرد می باشد که مساحتی حدود 45 متر را می پوشاند. مانژ مکانی برای آموزش های نظامی و بازدید از مراسم رژه می باشد. ساختار عمومی شهر طبق طراحی جدید شهرسازی(در طول بازسازی شهر مسکو بعد از پیروزی بر ناپلئون) از بالای رودخانه مسکو شروع شده و در نهایتبه میدان تئاتر و کرملین رسمی می رسد.

ساختمان ها هفت خواهر استالین(Seven Sisters in Moscow)

هفت آسمان خراش بلند( وزارت امور خارجه، وزارت امور خارجه، هتل لنیننگراد، دانشگاه دولتی مسکو، مجتمع کودریتسکای، مجتمع کاتلنیچسکایا) به صورت حلقه ای و به دستور استالین ساخته شده اند و از جاذبه های مهم شهر مسکو به شمار می رود. در بنای ساختمان هفت خواهران بهترین معماران نظیر پریکین مشارکت داشته اند همچنین ساختمان ها به منظور رقابت با آسمان خراش ایالت متحده آمریکا ایجاد شد. قسمت زیرین بنا مجهز به پناهگاه ضد بمباران نیز می باشد.

شاه توپ و شاه زنگ( The Tsar Cannon and Bell)

شاه توپ در زمان سلطنت ایوان مخوف با هدف تشدید رعب و وحشت دشمنان ایجاد شد. این توپ هرگز شلیک نکرد و بیشتر جنبه تزئینی دارد. پایه ها و بدنه شاه توپ با نقوش برجسته تزئین شده است(در قسمت جلو تصویر تزار ایوانویچ بر روی اسب به چشم میخورد) . بعدها چند گلوله چدنی(با یک تن وزن) در کنار توپ قرار داده شد. به دستور آنالوونا(خاهرزاده پترکبیر) بزرگترین زنگ جهان ساخته شد. این زنگ در میدان لانووسکی داخل خندقی قرار دارد که طی یک آتش سوزی تکه ای از آن جدا شد و کنار ناقوس اصلی قرار گرفت.

همین الان

تور خودتو بساز