درباره سنت پترزبورگ

سنت پترزبورگ، دومین شهر بزرگ روسیه واقع در کنار رودخانه نِوا، با بیش از 1 میلیون جمعیت به عنوان پایتخت فرهنگی کشور روسیه نیز شناخته می شود.

تصاویر شهر سنت پترزبورگ

دهکده تزارها (Catherine palace)

این دهکده به عنوان هدیه ای از طرف پترکبیر برای همسرش یکاترین اول احداث شده است. نقشه پارک این مجموعه توسط راستلی در چندین سبک و به زیبایی تمام طراحی شده و شامل چندین پاویون جهت سرگرمی و استراحت می باشد. در طراحی و زیباسازی نمای کاخ از 100 کیلوگرم طلا استفاده شده است. فدریخ اول(پادشاه اطریش) نیز تابلوی بینظیر کهربائی را به پترکبیر هدیه کرد که زینت بخش اتاقی معروف به اتاق کهربائی می باشد. این اتاق بی نظیر در سال 2003 همزمان با جشن سیصدومین سال سنت پترزبورگ افتتاح گشت.

پترگوف (Peter Gof)

مجموعه ای منحصربفرد از کاخ ها و پارک ها به همراه صدها مجسمه و فواره، به عنوان نماینده ای از معماری بی نظیر قرون 18 و 19 میلادی و اقامتگاه تزارها، در سال 1723 گشوده شد. طراحی و تعیین محل اجرای پروژه پترگوف توسط پترکبیر صورت گرفته است. سالن رقص به سبک باروکا، مجسمه سامسون، کاخ بزرگ( با بزرگترین سالن به مساحت سیصد مترمربع و تابلوهای خیره کننده) ، کاخ مونت پلیزیه، فواره های هرمی و خورشیئی و آدم و هوا، کاسکادها، گالری های شیشه ای، مجموعه مارلینسکی، پاویون ارمیتاژ، ساختمان آرم( بر فراز آن آرم عقاب دوسر روسیه به عنوان بادنما نصب شده است) از جاذبه های بی نظیر این مجموعه می باشند.

شبهای سفید (White Nights)

بهترین فصل سنت پترزبورگ با شادی مردم در خیابان های این شهر به همراه موزیک و آواز از ماه مه تا ماه ژوئیه جشن گرفته می شود. در این فصل فستیوال های هنری متفاوتی از قبیل موسیقی، باله و فیلم در تمامی محله ها برگزار شده که این امر سبب تمایز سنت پترزبورگ از دیگر شهرهای بزرگ می شود. باز و بسته شدن پل های آهنین بر روی رودخانه جهت عبور کشتی ها نیز به جاذبه ای منحصر بفرد تبدیل شده است.

قلعۀ پتروپاولفسکی (Fort Petropavlovsky)

قلعه به عنوان مرکز شهر و بر روی جزیره خرگوش ها احداث شده است. پتروپاولفسکی دارای شش دژ خاکی بود که در زمان پترکبیر به دژهایی سنگی تبدیل شدند. احداث این دژها توسط نزدیکان پتر انجام می گرفت و در نهایت به نام آن افراد نامگذاری می شد. دروازه اصلی در قسمت شرقی قرار گرفته و ایان مقدس خوانده می شود. عقاب دو سری از جنس سرب نیز بر روی دروازه تعبیه شده به گونه ای که همراه با نقش های برجسته اثر مجسمه ساز مشهور آلمانی آسنر، جلوه قلعه را دوچندان کرده است. از دیگر بناهای این مجموعه می توان به ساختمان مهندسان، ساختمان دژبانی و ساختمان تسحیلات جنگی اشاره کرد.

کلیسای اسحاق (St. Isaac's Cathedral)

چهارمین کلیسایی که اسحاق نامگذاری شده است( با ارتفاع 101/5 متر) ، میدان اسحاق و کابریستف را بهم مرتبط می کند. همزمان با احداث آن میدان اسحاق نیز مورد بازسازی قرار گرفت. میدان با ایجاد ساختمان لوبانوواراستف در قسمت شرقی کلیسا، شکل تازه ای به خود گرفت. کلیسای اسحاق با داشتن گنبدی بزرگ در مرکز و چهار گنبد کوچک تر، مجموعه ای از تابلوها و مجسمه های دینی را در محیطی متفاوت به نمایش می گذارد. عناصر به کار رفته در داخل کلیسا از قبیل سنگ های مرمر رنگی و مالاکیت به همراه طلاکاری های بی نظیر جلوه ای خاص به آن بخشیده است.

موزه هنرهای تجسمی پوشکین (Pushkin Museum)

موزه پوشکین توسط ولادیمیرویچ تسواتف در سال 1912 و بامجموعه ای از آثار هنرمندان مشهوری همچون پیکاسو، گوگن، دوفرنی، ونگوگ و ماتیس افتتاح شد. پوشکین به همراه خانواده خود از سال 1836 تا 1837 در این خانه سکونت داشت. سرانجام پس از مرگ وی خانه از سال 1925 به موزه خانه پوشکین تبدیل شد.

همین الان

تور خودتو بساز