درباره دهلي + آگرا + جيپور

تصاویر شهر دهلي + آگرا + جيپور

دهلی(Dehli)

دهلی با جمعیتی حدود 16 میلیون نفر به عنوان دومین شهر بزرگ هند شناخته شده و به دلیل شروع شهرنشینی در آن( قرن6) از قدیمی ترین نواحی مسکونی دنیا نیز به حساب می آید. این شهر، در زمان حکومت بریتانیا جزء ایالت پنجاب به حساب می آمده که در سال 1992استقلال خود را اعلام کرد اما دارای فرهنگ و تاریخ مشترکی با ایالت پنجاب و دوآب دارد. جامعه سنتی و مدرن،هر دو در این شهر به چشم می خورد. مذاهب،فرهنگ ها و قومیت های مختلف در دهلی وجود دارد که هندو، اسلام و سیک بیشتر از مذاهب دیگر دیده می شود. دهلی، هندوستان کوچک نیز نامیده میشود. آب و هوای دهلی گرم و شرجی است و فصل بهار برای سفر به دهلی مناسب تر می باشد.

مسجد جامع دهلی(Jama Masjid Dehli)

مسجد جامع دهلی که به آن مسجد جهان نما نیز گفته می شود، از زیباترین و بزرگترین مساجد هندوستان است. جما درهند به معنای جمعه می باشد، این بنا بین سال های 1644 تا 1658 به دستور شاه جهان و مقابل قلعه سرخ در قسمت دهلی قدیم ساخته شد. تا دوران پایانی قرن بیستم عنوان بزرگ ترین و با شکوه ترین مسجد اسلام متعلق به این مسجد بوده است. این بنا دارای 35 پله و 3 دروازه بوده که دروازه شرقی برای ورود استفاده میشود. محوطه خارجی این مسجد 408 متر مربع است و می‌تواند بیش از ۲۵ هزار نمازگزار را در خود جای دهد.

قلعه سرخ(Red Fort)

رد فورت یا لعل قلعه(لعل در زبان هندی به معنی قرمز) یکی از جالبترین مراکز گردشگری در هند می باشد. دستور ساخت این قلعه زمانی صادر شد که شاه جهان پایتخت خود را از آگرا به دهلی منتقل کرد. ساخت آن 9 سال طول کشید و در نهایت سال 1648 پایان یافت. قلعه به شکل هشت ضلعی نا مرتب و در کنار رود یامونا قرار گرفته است که شامل بخش های مختلفی از جمله که دروازه لاهور (اصلی ترین دروازه آن) می شود. نهر بهشت (محل اقامت شخصی شاه ) یکی دیگر از بخش های این قلعه است که شاه در ایوان آن به تماشای رود یامونا میپرداخت.

منار قطب (Qutub Minar)

منار قطب(الهام گرفته از منار جام افغانستان) ، با 72/5متر ارتفاع و 399 پله بلندترین بنای آجری دنیا به حساب می آیدکه در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. این بنا توسط قطب الدین ایبک در کنار مسجد قوة الاسلام در سال ۱۱۹۹ در جنوب شهر دهلی ساخته شده است. منار قطب دارای پنج طبقه بوده و دربین هر دو طبقه ایوانی مدور قرار دارد که در هر کدام از آن دو کتیبه منقوش دیده می شود.

دروازه هند(Indian Gate)

این بنای باشکوه در سال 1931 در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری هند با ارتفاع 42 متر واز گرانیت و سنگ ماسه قرمز ساخته شده است. دروازه هند که در مرکز دهلی نو قرار دارد یاد بودی است برای 90 هزار سربازان هندی که در جنگ جهانی اول کشته شده اند و نام این سربازان بر دیوارهای آن حک شده است.

معبد نیلوفر(Lotus Temple)

این بنای باشکوه معبدی بهائی است که در شرق دهلی نو قرار دارد.به معابد بهایی مشرق الاذکار(به معنی محل بر آمدن ذکر الهی) نیز گفته می شود که در حال حاظر معبد نیلوفر جدید ترین مشرق الاذکار است. معماراین معبد فریبرز صهبا نام دارد که به خاطر طرح معماری شگفت انگیزش جوایز بسیاری را دریافت کرده است. گل نیلوفر آبی منبع الهام این معبد بوده است. 3 گلبرگ در هر وجه ساختمان قرار دارد که به طور کلی دارای 27 گلبرگ میباشد.بنا دارای 9 در ورودی بوده و گفته می شود که این معبد میتواند 25000 نفر را در خود جای دهد. پروژه طراحی معبد 10 سال طول کشیده است و نهایتا در سال 1986 تکمیل می گردد.

مقبره گاندی(Tomb of Mahatma Gandi)

مقبره، یاد بودی است برای ماهاتما گاندی(رهبر سیاسی و مذهبی هند) از سنگ مرمر سیاه و در وسط فضایی پارک مانند،کنار رودخانه یامونا ساخته شده است. مقبره با الهام از ویژگی های بارز گاندی یعنی سادگی و صلح طلبی طراحی شده است. در جلوی آن شعله ای از آتش به عنوان سمبلی از گاندی که برای استقلال هند همیشه تلاش کرده بود روشن است و از این جهت به او پدر ملت هند نیز گفته می شود. مقبره در مکانی معروف به Raj Ghat ( جایی که جسد گاندی به خاکستر تبدیل گشت) واقع شده است.

معبد آکشاردام(Akshardham Temple)

معبد آکشاردام(به معنای خانه ی خدا) که به آن سوامینارایان هم گفته می شود، بعد از معبد آکشاردام در قندهار به عنوان بزرگترین معبد هندو شناخته شده است. بنای اصلی که ساخت آن در سال 2000 تکمیل شد ،تماما از سنگ ماسه قرمز راجستانی و مرمر کرم ایتالیایی ساخته شده است. از قسمت های دیگر معبد می توان به باغ هندی با وسعت حدود 2هکتار و همچنین دریاچه نارایان ساوار در نزدیکی معبد که آب 151 رودخانه به آن می ریزد و هندی ها آن را دریاچه ای مقدس می دانند، اشاره کرد.

آگرا(Agra)

آگرا که آگره نیز خوانده میشود شهری درکنار رودخانه یامونا و سومین شهر بزرگ ایالت اوتار پرادش در کشور هندوستان است. آگرا به دلیل بناهای باشکوهی که در زمان مغول در آن ساخته شده است مقصد بسیاری از توریست ها می باشد. معنای آگرا نیز در کتاب باستانی مهابهارتا بهشت یا پردیس وصف شده است. بابر موسس سلسله مغولی هند زمان اقامت در آگرا ساخت باغ های ایرانی چهارگوشه را مرسوم کرد. در زمان حکومت اکبر شاه (پادشاه بزرگ مغولی هند) این شهر پایتخت بوده و مرکز مهم هنر،فرهنگ و تجارت شناخته میشده است.

تاج محل(Taj mahal)

این بنای باشکوه در نزدیکی شهر آگرا و در 200 کیلومتری جنوب دهلی به منظور یاد بود ارجمند بانو بیگم، همسر شاه جهان، بنا به وصیت وی ساخته شد، که بعدها خود شاه جهان نیز در همان مکان به خاک سپرده شده است. بنا 58 متر بلندی و 56 متر پهنا دارد.ساختمان کلی در سال 1643 کامل شد ولی کار روی قسمت های دیگر تا 10 سال بعد ادامه داشت. تاج محل را به عنوان جواهر هنر اسلامی در هند وصف می کنند و لازم به ذکر است که از سال 1983 جزء عجایب هفت گانه جدید دنیا نیز شناخته شده است. باغ مهتاب در پشت تاج محل که به سبک چهار باغ ایرانی ساخته شده و عدد چهار (به دلیل مقدس بودن در اسلام) ، مبنای ساخت این باغ و اجزای آن قرارگرفته است. در دو سوی مزار، یک مهمان خانه و یک مسجد جای گرفته که از لحاظ شکل بصری و تناسبات پلان ها درست همانند هم است.

قلعه قرمز آگرا(Agra fort)

قلعه آگرا یکی از بنا های مهم ساخته شده در زمان مغول می باشد که در 1983جزء میراث فرهنگی یونسکو نیز به ثبت رسیده است. این بنا از قرن 10 به عنوان یک قلعه نظامی ساده از آجر دیده شده ولی اکبر شاه در زمان حکومتش این بنا را با ماسه سنگ قرمز از منطقه ای در راجستان باز سازی کرد و به آن رونقی دوباره بخشید. بازسازی از سال 1565 شروع شد و 8 سال ادامه داشت. اولین پادشاه دهلی،اسکندر لودی در این قلعه زندگی میکرده و سپس در سال 1517 در همان جا جان سپرده است. معماری مغول هند در زمان شاه جهان دوره طلایی خود را سپری می کرده واگرچه این بنا به عنوان قلعه ساخته شد ولی در زمان شاه جهان تبدیل به کاخ شده و بناهای دیگری نیز به آن اضافه شده اشت.

همین الان

تور خودتو بساز